Mowy dla wielu ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednak odpowiedni sposób, żeby przygotować się do publicznego występu. Zapisując przemówienia wypada pamiętać o tym, aby były one na temat. Warto także wziąć pod uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie bliskich. Swobodne przemowy pełne dowcipów nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
przemówieniach
Jednakże nie tylko słowa są ważne – w trakcie przemówienia liczy się również mowa ciała. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu i gestykulacji bywa wielokrotnie pewniejszym źródłem informacji niż najodpowiedniej opłacany i najpoprawniej wyszkolony szpieg. Jakim sposobem to dokumentnie działa oraz o czym nas zawiadamia?
http://www.przemowienia.pl/okolicznosciowe_1.html” title=”jak napisać przemówienie”>baza przemówień
By dogłębnie zapoznać schemat mowy ciała należy cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się po największej części na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień w żadnym razie nie musi być trudne – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty oraz przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno też wypatrywać w sieci – obecnie jest dużo stron internetowych, które oferują gotowe przemówienia a też wiele portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie niepokoić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla specjalistów.